Microsoft Google'ın ve Yahoo'nun Ensesinde!


OneDrive’dan herkese 15 GB, Office 365 Abonelerine 1 TB Ücretsiz!
Microsoft, ücretsiz OneDrive bulut depolama hizmetinin kapasitesini tüm aboneler için 7 GB’dan 15 GB’a çıkardığını duyurdu. Office 365 aboneleri, 1 TB boyutunda ücretsiz bulut depolama hizmetinden yararlanabilecekler.

Dilerseniz basın bülteninin tamamını aşağıda bulabilirsiniz. Ben Aklıma gelenleri paylaşayım hemen.

Google ve Yahoo kendilerini birer reklam firması olarak konumlandıralı çok oluyor. Windows 8 faciası ile kim bilir kaçıncı kez Microsoft kendinin bir yazılım firması olmadığını bizlere gösterdi.

Bana sorarsanız, Microsoft bir rantiyedir. Yazılım ürünlerinin rantı için çalışır. Office ürünü hepimizin malumu. İş hayatında bir tür alışkanlık ki biz insanlar alışkanlıklarımızı kolay kolay terk edemeyiz. Çünkü yeni birşeyler öğrenmemiz gerekir ki, bu genellikle zordur.

Belki de bu yüzden, pek çok alternatifine rağmen Microsoft hala Windows işletim sistemini satıp para kazanıyor. Office yazılımı ise iş dünyasında endüstri standardı ve neredeyse vazgeçilemez gibi düşünüldüğünden bulut bilişimde yerini alıp, oradan da gelir elde etmeye başladı bile.

Oysa bulut işletim sistemi için Google'ın çoktan üzerinde çalıştığı ve tanıttığı bir ortam sunuyor ancak önünde alışkanlıklar dağı duruyor. Microsoft'un rahatlığı biraz da bundan.


Microsoft açıkça rakiplerini örnek almış. 15 GB alan Google'ın kullanıcılarına bedava verdiği veri havuz miktarı ile 1 TB boyut ise Yahoo'nun fotoğraf sitesi Flickr'ın kullanıcılara verdiği alan ile aynı. Belki de rastlantıdır ama Microsoft işini pek rastlantıya bırakmaz. Sanırım kartlarını rakiplerin hamlelerine göre yeniden dizmek için bir sonraki hamleyi bekliyor.

Eskilerin dediği gibi, "en iyi savunma, saldırıdır". Ancak bir saldırı için sanırım, Google'ın bir sonraki hamlesini beklememiz gerekecek.------
Basın Bülteni Metni:
OneDrive ile kullanıcılara değer verdikleri fotoğrafları, videoları, belgeleri ve diğer tüm dosyaları saklayabilecekleri ve kolayca paylaşabilecekleri güvenli bir depolama alanı sunan Microsoft, hizmetle sunulan ücretsiz depolama kapasitesini artırdığını duyurdu. Bundan böyle tüm OnDrive aboneleri 7 GB yerine 15 GB ücretsiz depolama alanından faydalanabilecekler.
Üstelik Office 365 aboneleri, yakında Office 365 aboneliğiyle birlikte 1 TB OneDrive depolama alanına kavuşacaklar. Bu sayede dizüstü bilgisayarlarındaki, akıllı telefonlarındaki ve tabletlerindeki uygulamalarla dünyanın en popüler üretkenlik yazılımı Office’in gücünden faydalanırken, muazzam bir depolama alanına inanılmaz düşük bir fiyata sahip olma şansı yakalayacaklar.
Ayrıca daha fazla depolama alanı isteyen ve Office 365 aboneliğine ihtiyacı olmayan kullanıcılar, çok daha uygun fiyatlara aylık depolama alanı satın alabilecekler.
OneDrive ile Hayat Bir Harika!
Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Leylim Erenel, konuya dair şunları söyledi:
“Hayatınızın akışında yeni anılar oluştukça ve değerli içerikler biriktikçe, tüm dosyalarınızı bir arada tutmak için ihtiyacınız olan alanın da gittikçe büyüdüğünün farkındayız. Bu nedenle Microsoft olarak, kullanıcıların değer verdikleri fotoğrafları, videoları, belgeleri ve diğer dosyaları tek bir yerde güvenle ve kolayca erişebileceği şekilde saklamasına olanak sağlayan OneDrive depolama hizmetinde tüm kullanıcılar için ücretsiz depolama alanını 7 GB’dan 15 GB’a çıkardık. Üstelik Office 365 aboneleri, kendilerine sunulan özel fırsat kapsamında tam 1 TB boyutunda depolama alanından faydalanabilecekler.”
OneDrive fiyatlandırma ve kapasite değişimine dair tüm güncellemeler Temmuz ayından itibaren geçerli olacak. Mevcut abonelerin ek bir işlem yapmasına gerek kalmadan indirimler otomatik olarak planlarına yansıyacak.
OneDrive hakkında daha fazla bilgi edinmek ve abone olmak için http://onedrive.comadresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar