Artık Kimse İzinsiz Posta Atamayacak!


Yeni yasa, tüketicileri cepte ve e-postada gereksiz içerik yükünden kurtaracak.

E-postayla pazarlama şirketi optivo’nun Uluslararası Direktörü Jens Fischler, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un e-posta ve kısa mesajlarla ilgili olarak tüketicilere sağladığı haklarla ilgili bilgi verdi. Fischler, yasanın yürürlüğe gireceği 01 Mayıs 2015 tarihinden itibaren, şirketlerin önceden onay almadıkları müşterilerine ticari içerikli e-posta ve SMS gönderemeyeceklerini, bunun da “çöp” olarak adlandırılan istenmeyen iletilerin sayısını önemli ölçüde azaltacağını söyledi.

Fischler şu bilgileri verdi:
  • “1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren, tüketicinin önceden onay vermediği hiçbir ticari elektronik ileti kendisine gönderilemeyecek. Onayın yazılı ya da elektronik ortamda alınmış olması gerekiyor. İletiyi gönderen şirket, gerektiği zaman tüketicinin onayını kanıtlamakla mükellef olacak.
  • Tüketicilere onaylarını almak için gönderilen metinlerde izinlerinin istendiğinin açıkça belirtilmesi ve onay bölümünün önceden işaretli olmaması gerekiyor. 
  • Tüketici dilediği zaman, hiçbir sebep göstermeksizin, ticari elektronik ileti alımını reddedebilir. Gönderiyi yapan şirket, bu talebin kendisine ulaşmasının ardından, ileti göndermeyi üç iş günü içinde durdurmalı.
  • Tüketicinin ticari elektronik iletilere onay vermesi, telefon numarası, e-posta adresi gibi kişisel bilgilerinin üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmasına izin verdiği anlamına gelmiyor. Yasa, kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden de şirketleri sorumlu tutuyor.
  • Yeni yasa, önceden izin şartı getirse de istisna olarak tanımlayabileceğimiz bir durumu da içeriyor. Eğer ticari iletiyi gönderen şirket ile tüketici arasında daha önceye dayanan bir ticari ilişki varsa, yani tüketici söz konusu şirketin “müşterisi” konumundaysa, izin şartı aranmıyor. Örneğin bir banka, daha önce kendisinden kredi kullanan müşterisine, kredilerle ilgili iletileri onay almaksızın gönderebilecek. Burada dikkat edilmesi gereken, bu iletilerin sadece müşterisi olunan ürün ya da hizmetle ilgili olabileceği. Yani kredi kullanan bir müşteriye, iş ortaklarının sunduğu ürünler ile ilgili iletiler izinsiz olarak gönderilemeyecek.
  • Mesaj ya da iletinin göndericisinin de açıkça belirtilmesi gerekiyor.”
Evet az kalmış. Bir süre sonra yeni yasa işe yaradı mı yaramadı mı göreceğiz.

Yorumlar